Haber

Alman polisi Greta Thunberg’i ‘linyit köyü’nden çıkardı

Almanya’nın ‘linyit köyü’ olarak bilinen Lützerath’ta genişletilecek maden sahasını işleten şirketi protesto etmek için dün bir protestocuyla birlikte bölgeye gelen İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, polis tarafından zorla bölgeden uzaklaştırıldı. Dün yaklaşık 70 kişi ile şaşkınlık içinde maden köyüne giden Thunberg, sosyal medyaya yansıyan görüntülerde polisin kolundan tutup arkadan itmesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı.

Thunberg, polisin göstericilere yönelik sert tavrını eleştirerek, 2023’te bu tür olayların hala yaşandığına inanmak istemediğini söyledi. “Buraya gelip halkın gücünün, demokrasinin nasıl olduğunu göstermek istedik” Cumartesi günkü büyük hamleden önce söyledi. Greta Thunberg, Cumartesi günü yaklaşık 35 bin kişinin katıldığı harekette çevrecilere destek vermek için yer aldı.

ÇAMURDA ÇALIŞAN PROTESTOCULARA POLİS SALDIRIYOR

Öte yandan, 2 yıldır Lützerath köyünün yıkılmaması için maden ocağı yapılması amacıyla eylem yapan çevrecilere destek için toplanan binlerce kişi, maden sahalarının genişletilmemesini talep eden bir gösteri düzenledi. Mevcut alanlar kapatıldı. Polis Lützerath’a girişi kapatırken çevreciler “Tahliyeyi önleyin. İklim adaleti için” sloganıyla Keyenberg’de ortaya çıktı.

Lützerath’ta kurulan barikatları aşmaya çalışan bazı çevreciler polisin saldırısına uğradı. Polisin izinsiz olarak alana giren göstericilere cop ve göz yaşartıcı gazla saldırdığı görüldü. Çevrecilere saldıran polisin çamura saplandığı anlar sosyal medyada gündem oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu