Ekonomi

Çin’den Musk’a ‘İş yapmaya açığız’ mesajı

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan China Gang, Çin’in modernleşmesi ve gelişmesinin benzeri görülmemiş bir büyüme potansiyeli yaratacağını ve dünyaya yeni fırsatlar sunacağını belirtti.

China Gang, Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla da dahil olmak üzere tüm şirketler için piyasa kuralları ve yasalara dayalı olarak daha elverişli bir uluslararası iş ortamı sağlayacaklarını vurguladı.

Çin-ABD bağlantılarını araba kullanmaya benzeten China Gang, “Sağlıklı, istikrarlı ve yapıcı ilişkiler için doğru yöne gitmeli ve zamanında frene basarak kazaları önlemeliyiz” dedi.

Musk’tan ‘Siyam ikizleri’ benzetmesi

ABD ve Çin’in çıkarlarının “Siyam ikizleri gibi” birbirine bağlı ve ayrılmaz olduğunu vurgulayan Musk, ekonomik ve ticari bağların kopmasına ve zincirlerin kırılmasına karşı olduğunu kaydetti.

Tesla’nın Çin’deki yatırımlarını genişletmek istediğine işaret eden Musk, geliştirme fırsatlarından daha fazla pay almak istediklerinin altını çizdi.

Şanghay’da yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen “giga fabrikasını” 450 bin ek kapasiteyle büyütmeyi hedefleyen şirket, elektrik depolama üretimi için kentte büyük ölçekli bir tesis kurmayı planlıyor. “Megapack” adı verilen birimler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu