Ekonomi

Macron tartışmalı emeklilik reformunu savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 64’e çıkaran ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı emeklilik reformlarını savundu.

Macron, Val-de-Marne bölgesinde yer alan Rungis kentindeki dünyanın en büyük ikinci toptan gıda hallerini ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Ortalama çalışma süresinin biraz daha uzun olması konusunda ülkedeki herkesin ortak bir kanıya sahip olduğunu belirten Macron, bunun emeklilik sisteminin işlerliği için gerekli olduğu yorumunu yaptı.

Macron, sendikaların emeklilik reformunu protesto etmek için 7 Mart’ta toplu grev ve gösteri düzenleme çağrısına ilişkin sağduyu ve sükunet çağrısında bulundu.

Senotia 28 Şubat’ta gönderilecek

Emeklilik yaşının 62’den kademeli olarak 64’e çıkarılmasını öngören reformu savunan Macron, reformun ülkeye eğitim ve sağlık finansmanı da dahil olmak üzere daha fazla refah sağlayacağını savundu.

TBMM’de yoğun tepkiler nedeniyle onaylanmayan reform tasarısının 28 Şubat’ta Senato’ya sevk edilmesi bekleniyor.

Öte yandan sosyal medyada eski cumhurbaşkanları Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ın emeklilik yaşındaki Macron’la benzer argümanlar ortaya koyduğu bir görüntünün yayınlanması dikkat çekti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire dün bir televizyon programında emeklilik reformunu Macron’un seleflerini geçmesini sağlayan çalışma olarak nitelendirdi.

Tartışmalı emeklilik reformu

Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 1 Eylül’den itibaren 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten, 2027’de ise zorunlu hale getirileceğini söyledi. tam emekli maaşı almak için 43 yıl prim ödeyin.

Milyonlarca insan, tartışmalı reforma karşı 19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde çok sayıda grev ve protesto düzenledi.

egirdirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu