Haber

Son dakika: ABD krize neden olan “casus balonunu” vurdu

ABD’deki Çin “casus balonu”, Amerikan karasularında Atlantik Okyanusu üzerinde uçarken ABD askeri jet uçakları tarafından düşürüldü.

“Üç okul otobüsü büyüklüğünde” olduğu söylenen ve 60.000 fit yükseklikte uçan balondan enkazın kaldırılması için çalışmalar devam ediyor.

Balonu indirme operasyonu için yerel saatle 13:50’de ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), “güvenlik çabalarına destek olmak için” Kuzey ve Güney Karolina eyaletlerindeki üç havalimanından gidiş ve geliş uçuşlarını durdurduğunu duyurdu. Savunma Bakanlığı” açıklaması yapıldı ve hava sahası uçuşlara kapatıldı.

ABD VE ÇİN ARASINDAKİ “SPY BALON” KRİZİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat’ta Çin ile bağlantılı olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini duyurmuştu.

Çinli yetkililer, balonun bir Çin sivil uçağı olduğunu, meteorolojik araştırmalarda kullanıldığını ve yanlışlıkla rüzgarlar tarafından sürüklenerek ABD hava sahasına girdiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, “Çin’in açıklamasının farkındayız ama bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz” dedi. dedi.

Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5-6 Şubat tarihlerinde Pekin’e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu